Máte platný řidičák? Výměna dokladu zabere jen osm minut

Řidičský průkaz (ilustrační obrázek)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Řidičský průkaz (ilustrační obrázek)

Víte, kdy vám končí platnost řidičského průkazu? Za jízdu s propadlým dokladem hrozí pokuta až dva tisíce korun.

Na registru řidičů v Plzni na Slovanech je v těchto dnech poměrně rušno. Přicházejí tam desítky lidí, kterým letos končí platnost řidičského průkazu. Podle Ministerstva dopravy je bude v Plzeňském kraji měnit přes 52 tisíc řidičů. Na registru plzeňského Magistrátu se nicméně zatím fronty netvoří, a to i díky možnosti objednání předem na internetu.

„Ano mám ho propadlý, bohužel si všimli až policisté,“ přiznala paní Hana, která si přišla zažádat o nový doklad. K výměně dokladu je potřeba jen řidičský a občanský průkaz. Žadatel nemusí vyplňovat žádný formulář. „Vše vyplňuje registrující pracovník,“ řekl vedoucí oddělení registru řidičů Artur Novák. „Fotografii lidé nemusí mít s sebou, buď se stáhne z občanských průkazů, nebo pokud člověk vypadá jinak, provede pracovník fotografii přímo u přepážky,“ dodal. Vše zabere asi osm minut.

Výhodou je objednat se na internetu

Lidé mohou o výměnu žádat na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností, podle odhadu magistrátu to bude v Plzni asi 20 tisíc řidičů. Výhodou je objednat se na internetu v aplikaci úřad bez čekání. Výroba dokladu pak zabere asi 20 dní. Výměna dokladu je zdarma. Za rychlejší vyřízení do pěti pracovních dní si žadatel připlatí 700 Kč.

„Když požádá řidič o výměnu řidičského průkazu, my to zpracujeme, zašleme to do státní tiskárny cenin, kde je průkaz vyroben, poté co se vrátí, tak pokud nám na žádosti řidič poskytne telefonní číslo, tak mu zasíláme okamžitě textovou zprávu, že řidičský průkaz je zde,“ vysvětlil vedoucí registru řidičů a vozidel na plzeňském magistrátu Jiří Marek.

Spustit audio
autoři: Martina Klímová, Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas Plzeň