Maurice Leblanc: Snubní prsten. Příběh nepovedeného manželství, kde čest podváděné ženy hájí neznámý cizinec

11. únor 2024

Muž piják, násilník, karbaník a navíc záletník, původem šlechtic, chováním hulvát. Svoji ženu si vzal jenom kvůli věnu, teď se s ní chce rozvést a připravit ji o jejich jediného syna. Kdo mladé hraběnce pomůže? Slavný detektiv gentleman Arsén Lupin. Ovšem inkognito.

Účinkují: Aleš Procházka, Zdeněk Hruška, Hanuš Bor, Jana Stryková, Dana Syslová, Jiří Knot
Napsal: Maurice Leblanc
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Překlad: František Štěpánek
Režie: Vladimír Rusko
Natočeno: v roce 2013

Povídka Snubní prsten vyšla česky například v knize Druhá zpověď Arséna Lupina (1992).

Francouzského spisovatele Maurice Leblanca (1864-1941) proslavila postava mistra převleků a lupiče-gentlemana Arséna Lupina. Šarmantní elegán a svůdce se v jeho příbězích objevuje od roku 1905 a prošel si zajímavým vývojem od vyloženého „párače“ pokladen, přes tajného napravovače policejních omylů až po zcela veřejně fungujícího pátrače ve službách zákona. Miluje umělecká díla, bývá vtipný, vždy galantní k ženám, ale také až nesnesitelně sebevědomý. V Anglii mají Sherlocka Holmese, ve Francii Arséna Lupina. Inspirací pro autora byl údajně francouzský anarchista Alexandre Jacob, který byl již jako velmi mladý odsouzen na doživotní nucené práce za 150 trestných činů. Maurice Leblanc byl poměrně plodný autor a jenom základní cyklus jeho děl nazvaný Neobyčejná dobrodružství Arséna Lupina (1907-1939) tvoří dvacet svazků. Knihy, v nichž vystupuje Arsène Lupin, byly a jsou ve Francii velmi populární, jeho příběhy byly mnohokrát přeloženy a zfilmovány. Poprvé se tenhle vtipný a neodolatelný elegán objevil ve filmu už v roce 1905.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.