Meky. Československá legenda, jejíž hity patří do zlatého fondu

11. listopad 2021

V Česku a na Slovensku snad není člověk, který by nikdy neslyšel písničku od Miroslava Žbirky. Řadu příznivců populární hudby proto velmi zasáhla nečekaná zpráva, že ve středu zemřel. Bylo mu 69 let. 

Narodil se v Bratislavě, velkou část svého života žil v Praze. Láska ke skupině Beatles mu byla možná dána do vínku i tím, že jeho matkou byla Angličanka. Otec pocházel ze Slovenska. Miro Žbirka byl legendou slovenské hudební scény, která měla své řady fanoušků také v Česku. Byl jedním z mála zpěváků, kteří dokázali porazit Karla Gotta v anketě Zlatý slavík. Získal ho v roce 1982. 
 
V roce 2017 se Miroslav Žbirka objevil také v dabingu. Do českého znění namluvil svého kamaráda Paula McCartneyho ve filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta. 
 
Loni pak o Žbirkovi vyšel dokumentární portrét Meky, který otevřeně představuje zpěvákovu životní cestu. Právě tu ve středu 10. listopadu ukončil komplikovaný zápal plic.

autor: Petr Handl | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...