Meky. Československá legenda, jejíž hity patří do zlatého fondu

11. listopad 2021

V Česku a na Slovensku snad není člověk, který by nikdy neslyšel písničku od Miroslava Žbirky. Řadu příznivců populární hudby proto velmi zasáhla nečekaná zpráva, že ve středu zemřel. Bylo mu 69 let. 

Narodil se v Bratislavě, velkou část svého života žil v Praze. Láska ke skupině Beatles mu byla možná dána do vínku i tím, že jeho matkou byla Angličanka. Otec pocházel ze Slovenska. Miro Žbirka byl legendou slovenské hudební scény, která měla své řady fanoušků také v Česku. Byl jedním z mála zpěváků, kteří dokázali porazit Karla Gotta v anketě Zlatý slavík. Získal ho v roce 1982. 
 
V roce 2017 se Miroslav Žbirka objevil také v dabingu. Do českého znění namluvil svého kamaráda Paula McCartneyho ve filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta. 
 
Loni pak o Žbirkovi vyšel dokumentární portrét Meky, který otevřeně představuje zpěvákovu životní cestu. Právě tu ve středu 10. listopadu ukončil komplikovaný zápal plic.

autor: Petr Handl | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.