Michal David: Discopříběh

22. červenec 2022

70. a 80. léta byla v hudbě ve znamení diska. Nahrávací společnosti se předháněly v produkci a na hudební trh uváděly hity, které se postupně dostávaly na špičky žebříčků prodejnosti. Vlna diska zasáhla i filmovou tvorbu.

Vypravíme se do Plzně roku 1987. Tam tehdy vznikl film o kominickém učni Jirkovi Horáčkovi, který žije na plzeňském sídlišti se svým ovdovělým otcem a volný čas tráví s partou kamarádů především na diskotékách. Komediální děj je postaven na milostných zážitcích puberťáka, jehož otec v podání Ladislava Potměšila na jeho vylomeniny nemá nervy. Nejznámější je ta, v níž musí Jirka po prohrané sázce přeběhnout největší plzeňské náměstí nahý.

Ve filmu se kromě náměstí Republiky objevuje i křižovatka U práce, kde Jirka utíká před revizorem a v pozadí je vidět Velká synagoga a Divadlo J.K.Tyla. Ve filmu si zahrál i obchodní dům Prior v blízkosti Hlavního vlakového nádraží. Jistě jste poznali, že řeč je o filmu Discopříběh.

Scénář k tomuto filmu napsali Eduard Pergner a Jaroslav Soukup, hudbu Michal David.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...