Miki Ryvola má narozeniny

Všichni ji znají, u táborových ohňů prostě nemůže chybět. Píseň Bedna vod whisky už dávno zlidověla. Její autor Miki Ryvola dnes slaví své 79. narozeniny a trampská osada Zlatý klíč, kterou se svými kamarády založil v roce 1956, slaví 65 let od svého vzniku.

Písnička je dítě, které pustíš do světa a ono už si žije vlastním životem, říká autor písně Bedna vod whisky a její interpret Miki Ryvola, český trampský písničkář, zpěvák a kytarista, vlastním jménem Mirko Ryvola. Narodil se 7 let po svém bratrovi Wabim, se kterým hrál dlouho v trampské skupině Hoboes. Během jejich společného působení složil a nazpíval mnoho písní, které jsou dnes klasikou u táboráků – například Bedna vod whisky, Bál v lapáku, Pane bože vod tý lásky zachraň nás, Mrtvej vlak a mnoho dalších.

Dlouhá léta pracoval jako redaktor v Lidovém nakladatelství v pražském Paláci Metro a jeho rukama se do světa vydalo hezkých pár knih. Jak sám Miki Ryvola říká "dělat knížky je veliká radost, kniha je nádherný artefakt a dnešní koukání do nejrůznějších obrazovek mě upřímně děsí. Kniha rozvíjí fantazii, bez fantazie není romantika, bez romantiky asi není tramping… A virtuální trampování si opravdu nedovedu představit."

Miki Ryvola se narodil 12. dubna 1942 v Kladně. V roce 1956 se svými kamarády založil trampskou osadu Zlatý klíč, v roce 1960 maturoval na Keramické škole v Bechyni. Je autorem knih Tom Kečup a pes Vorčestr, Potlach, Kniha přítel člověka, Trampské anekdoty a dalších, žije střídavě v Kladně a na trampské základně Fort Hazard u Kaplice. Věnuje se i umělecké keramice, vystavoval v Českých Budějovicích, Lokti nebo na zámku Kozel u Plzně.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?