Miky Volek: Má rána jsou známá

21. květen 2023

Miky Volek by slavil osmdesátiny. Narodil se 21. května 1943 v Uherském Hradišti.

V 50. letech 20. století ovládla kytara svět hudby a posloužila jako zbraň pro novost a neslýchanost. Typické rozkolísané tóny se poprvé objevily v blues a později si je vypůjčili muzikanti v jazzu, rocku a dalších žánrech. I když oponenti tvrdili, že tyto zvuky mají schopnost rozladit vesmír, nová hudba se probojovala na výsluní slávy, poslouchanosti a etablované kultury.

K Miki Volkovi se občas dostaly v té době těžko sehnatelné desky. A seznámil se s hudebníkem Jirkou Šimákem. Založili kapelu Crazy Boys, jejímž velkým vzorem byl drsný hlas zpěváka Little Richarda. Úspěšná kapela se rozpadla záhy poté, co měl jít na vojnu.Volek brzy nastoupil do nově vzniklého Olympicu a postupně se z něj stala hvězda srovnávaná s Waldemarem Matuškou či Karlem Gottem. Ve skupině mu to náramně šlapalo až do chvíle, kdy svět ovládli Beatles, a většina kapel začala hrát spíše melodický beat liverpoolského stylu.

Dnes je Volek považován za nejen nejlepšího československého rokenrolového zpěváka, ale pro mnohé dokonce nejlepšího v Evropě.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.