Miroslav Horníček: Autorské čtení z Dobře utajených houslí a ještě něco navíc

18. září 2022

Knížka Dobře utajené housle, literární prvotina Miroslava Horníčka, který sám sebe nepovažoval za spisovatele, ale za herce, který občas píše, vyšla v roce 1966. Vyznání Mariánským Lázním v červnu a červnu v Mariánských Lázních vydalo nakladatelství Československý spisovatel poprvé v roce 1975.

Čte: Miroslav Horníček
Připravila: Lenka Kolářová
Napsal: Miroslav Horníček
Režie: Miloš Novotný
Natočeno: v roce 1992

Nahrávka byla pořízena v roce 1992, kdy Miroslav Horníček četl a komentoval své texty v rozhlasovém Audiostudiu.

První povídky publikoval Miroslav Horníček (1918-2003) už jako student v plzeňském tisku, například v Českém deníku nebo v Nové době. Postupně si vyzkoušel prakticky všechny publicistické žánry - přispíval například do Literárních novin, Plamene, Květů, Kina, do Světa motorů, do Gramorevue, do Mladého světa, ale i do deníků jako byl třeba Brněnský Večerník nebo Svobodné slovo. Od své prvotiny Dobře utajené housle, která vyšla v roce 1966 a je zřejmě jeho nejznámější a nejúspěšnější knížkou, vydal v průběhu necelých tří desítek let patnáct dalších knih – Javorové listy, Listy z Provence nebo Jablko je vinno. Řadě svých krátkých próz dal Miroslav Horníček i jevištní podobu nebo je namluvil na gramofonové desky.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.