Mrtvá jeptiška i zachráněná dívka. Kalvárie u Kladrub je tajemným místem
Kalvárie nebo Dívčí skok. Toto zajímavé místo u Kladrub byste rozhodně měli navštívit, nebo si alespoň poslechnout poutavé legendy, které se o něm tradují.
Šestikilometrová naučná stezka nedaleko Kladrub vás možná překvapí jedním tajemným a pověstmi opředeným místem. Stojí na něm velký kamenný kříž, pod kterým je vojenská betonová pevnůstka z roku 1936. Toto místo se jmenuje Kalvárie, ale jak název vznikl, není úplně jisté. Váže se k němu totiž více legend.
„Kalvárie byla ve středověku jedním z významných poutních míst, ať už pro mnichy z blízkého kláštera, nebo měšťany, kteří žili ve městě Kladruby,“ vysvětlil ředitel kladrubského muzea Jiří Šmahel. Na místě je informační tabule a směřují sem nejen turisté, kteří procházejí po naučné stezce, ale i lidé z nedalekého okolí.
Podle jedné z pověstí se místo nazývá také Dívčí skok. „Podle legendy se v místním lese skrývalo mnoho lupičů a banditů, protože tudy procházela jedna z největších obchodních stezek. Dceru jednoho obchodníka pronásledoval lupič, ona se zastavila u skalky, a než aby se nechala lapit, skočila,“ vyprávěl Jiří Šmahel. Tato pověst má dobrý konec, dívka se modlila k Panně Marii, ta ji vyslyšela a dívka spadla do hluboké tůně a přežila.
„Podle jiné pověsti tady pronásledoval jeptišku ďábel v podobě statného rytíře. Nešťastná jeptiška skočila ze skály a zahynula. Na její počest tady byl vztyčen kříž,“ prozradil ředitel muzea. Dodal, že místo má pro mnoho lidí tajemný ráz a evokuje pocit, jako byste tam nebyli sami.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.