Muzeum Šipka ve Štramberku vás vezme do pravěku. Za neandrtálci i na dno prehistorického moře
Štramberk je místo s jedinečnou geologickou a pravěkou minulostí. Poznat ji můžete ve stálé expozici Muzea Šipka v centru městečka, jen pár kroků od náměstí. Je pobočkou Muzea Novojičínska a patří k oblíbeným návštěvnickým cílům. Muzejní expozici vévodí model známé jeskyně Šipky. Návštěvníci se do ní dostanou skrz velkou vyčiněnou kožešinu. Obydlí pravěkých lidí má vpravdě syrovou atmosféru.
„Odkazujeme vlastně k jeskyni Šipka a šipecké čelisti neandrtálského dítěte, kterou našel Karel Jaroslav Maška v jeskyni tady na Kotouči ve Štramberku,“ vysvětluje vedoucí muzejní pobočky Jana Vlčková. Karel Jaroslav Maška učinil tento významný objev se svým týmem kopáčů roku 1880.
Na osobnosti archeologa a badatele Karla Jaroslava Mašky štramberské Muzeum Šipka staví. Až do konce dubna návštěvníkům nabízí velkou výstavu nazvanou Šipkou to začalo - příběh objevitele, která prezentuje nejen osobnost badatele, ale i jeho unikátní archeologické a paleontologické nálezy.
„Muzeum Šipka je v podstatě postaveno na těchto nálezech. Je z poloviny geologické a z poloviny archeologické. Geologické nálezy pocházejí hlavně z kopce Kotouče, kde se v současnosti nachází vápencový lom a kde se stále nachází množství zkamenělin z někdejšího korálového útesu z doby před zhruba sto padesáti miliony let,“ dodává Jana Vlčková.
Setkání s medvědem
Imitace pravěké jeskyně, kterou proslavil nález neandrtálské čelisti, sází na moderní technologie a takzvaný videomapping. Speciální audiovizuální efekty nechají návštěvníka dýchnout neandrtálským lovcům na záda. Dvojice pravěkých lidí sedí u plápolajícího ohně, když jejich klid naruší vetřelec. A nastává zděšení.
„Teď jsme uvnitř jeskyně, kde probíhá krátké stínové video, kdy dvojice neandrtálců sedí u ohně a vyruší je jeskynní medvěd. V té Šipce vlastně nejvíc kostí, co se tam našlo, patřilo právě medvědovi jeskynnímu. Proto i tady nad ohněm je umístěna maketa lebky medvěda,“ ukazuje vedoucí muzea. A k pravěké šelmě odkazuje i vitrína před jeskyní, kde je k vidění originál medvědí lebky, kterou našel Karel Jaroslav Maška.
Běh času v korálových akváriích
Vápencový vrch Kotouč je ikonickou spojnicí s dávnou historií Štramberka a vedle jeskyně Šipky i světovým unikátem. Ke Kotouči proto odkazuje další zajímavá část expozice, kterou tvoří akvária. Jak staré vody prezentují?
„No je to vlastně těch 150 milionů let zpět, kdy je ten vápenec zkamenělý korálový útes. Takže tady je takové dioráma toho pravěkého moře, kdy je uvnitř voda a v ní plastové makety hlavních pravěkých živočichů jako amonit či belemnit. A také ryba latinsky zvaná lepidotes maximus, která má tady takovou zajímavost. Ve vitrínce jsou její zuby, které vypadají jako tmavě hnědé kuličky. Člověk by neřekl, co to je,“ říká Jana Vlčková.
Vedlejší vitrína pak nabízí srovnání, jak se moře změnilo během milionů let a jak vypadá nyní, coby suchý korálový útes.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.