Na seznam kulturních památek přibyly židovské hřbitovy a synagoga

13. březen 2007
židovský hřbitov

Kulturní památkou se stal nejstarší židovský hřbitov v regionu, středověké pohřebiště ve Stráži u Tachova. Judaistické pamětihodnosti Plzeňského kraje prožívají boom, mezi památky se po řadě hubených let zařadily v posledním roce čtyři objekty. Na seznam ministerstva kultury se dostaly ještě hřbitovy v Kořenu a Pořejově na Tachovsku a synagoga v Hartmanicích na Klatovsku.

Jak uvedla Jana Bukovská z Národního památkového ústavu v Plzni, tato sféra byla dlouho opomíjená. Několik židovských památek přibylo v 90. letech a pak až loni.

O židovské obci ve Stráži se zmiňuje už listina Jana Lucemburského. Podle slov Václava Chvátala z Muzea Českého lesa, první písemná zmínka o hřbitově je z roku 1450. Nejstarší dochovaný náhrobek má datum 1601. Celkem se dochovalo 21 náhrobků a fragmentů, pět z nich pochází ze 17. století. Na hřbitově se pohřbívalo do druhé světové války, poté začala devastace. Chvátal dodal, že ze stovek náhrobků zbylo jen pár posledních. V 50. a 60. letech se náhrobní kameny dávaly třeba do základů.

Židovský hřbitov

Plocha je zarostlá a obklopená pobořenou hradbou. Lokalita patří obci, která prý začneme o úpravách jednat s Židovskou obcí. Podle předsedkyně plzeňské obce Evy Štixové by se dalo uvažovat o vyčištění hřbitova, parkové úpravy odmítla. Radnice chce letos zpřístupnit cestu k památce, kterou najdou jen místní a znalci.

Další dva nově chráněné hřbitovy jsou mladší, ten u obce Kořen je zřejmě z 18. století. Synagoga, která od roku 2006 slouží jako památník česko-německo-židovského spolužití, je z konce 19. století.

Synagoga Hartmanice

V Plzeňském kraji je nyní chráněno 22 židovských hřbitovů a osm synagog, probíhá například řízení na další středověký židovský hřbitov, který se podařilo objevit v centru Plzně na místě bývalého výstaviště.

autoři: ČTK, Směna ČRo Plzeň