Na svojšínském zámku
Svojšín je prastará obec a historické písemnosti uvádějí, že existuje odedávna. Čím je obec starší, tím bývá méně dostupných materiálů a vědomostí. Ve Svojšíně se jako datum založení dle první písemné zmínky dochoval rok 1175.
Nejznámější z rodů, který na Svojšíně vládl přes dvě staletí, byli Příchovští z Příchovic. Ale ani jim se nevyhnulo silné zadlužení paství a to pak muselo být prodáno ve veřejné dražbě. Po Josefu Janu, rytíři z Bigatto, se dědicem stal Antonín Karel Josef sv. pán z Juncker na Horní Hraničné a od té doby se píší vládci na Svojšíně: Junker – Bigattové. V roce 1945 byl zámek zabaven a na základě Benešových dekretů byli původní vlastníci vysídleni.
V období, kdy zámek vlastnil stát, ho využívali baráčníci, mateřská školka i okresní archiv. Zámku se ale nevyhnula ani doba chátrání, kdy mizelo i veškeré zámecké vybavení. Teprve po roce 1989 se blýsklo na lepší časy. Obec Svojšín přemýšlela, co se zámkem udělá. Zastupitelé neriskovali jakékoliv pokusy pronájmu nebo prodeje soukromým osobám. A tak se postupně pustili do velké rekonstrukce a zároveň se snaží zámek neustále využívat. Opravené části jsou přístupné veřejnosti, konají se zde různé oslavy, příležitostné výstavy, koncerty, ale i svatby.
V současné době se ve Svojšíně mohou pochlubit i opraveným parkem, zámeckými zahradami a kavárnou. Zámek se stal živým organismem, je navštěvovaný a místními lidmi vnímaný jako „jejich zámek“. A tak se naplnili cíle, které si Svojšínští před lety dali. Místní, kteří zažili i dobu chátrání zámku, o tom mluví jako o malém zázraku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.