Na Tachovsku rozkvetly vstavače. Obdivujte přísně chráněnou krásu divokých orchidejí

23. květen 2021 17:25, aktualizováno

Asi už jste někdy slyšeli o divokých orchidejích. Některé druhy rostou i na našem území a právě teď je doba, kdy jsou v květu. V našem kraji je několik lokalit, kde je můžete najít. Jsou to zákonem chráněné rostliny a nesmí se ani trhat ani přesazovat.

„Prstnatec májový patří mezi vstavačovité a poznáme ho podle toho, že má na sobě tmavé puntíky,“ ukázal na louce u Kosího potoka na Tachovsku jeden z druhů krásných rostlin Dalibor Bartoš, který je členem Svazu ochránců přírody z Plané. Vstavače mají rádi vlhké louky, jak v nížinách, tak na horách.

Existuje mnoho druhů - vstavač obecný, bledý, nachový, vojenský a další. „Rostou zde pravidelně. Louku je nutné sekat, aby nevznikla stařina, aby nezarůstala kopřivami a nálety,“ vysvětlil Dalibor Bartoš. Vstavače najdeme také na Vlčí hoře, v Konstantinových Lázních, okolo Přimdy a na dalších místech.

Na zahradu si je nenoste

Vyrýpávat vzácné vstavače nemá smysl. Kromě toho, že se to nesmí, je to zbytečné. Do dvou let vám na zahradě zajdou. Vstavače žijí v symbióze s dalšími rostlinami a pouze na některých místech se jim daří. „Kdo trochu cítí s přírodou, jistě ví, že je lepší se podívat na takovou louku, kde to krásně kvete, než mít na zahradě něco, co stejně zahyne,“ dodal ochránce přírody Dalibor Bartoš.

autoři: Martina Sihelská , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio