Na vánočním přání si dejte záležet

16. prosinec 2024

Už jsme mockrát mluvili o slovní zásobě spojené s Vánoci i o pravopisu vánočních a novoročních přání. Jaká přání jsou skutečným vánočním dárkem a kdy to zavání ostudou.

Vánoční čeština je krásná na poslech i na pohled. Vánočním dárkem může být třeba krasopisně napsané vánoční přání, ve kterém nebude žádná pravopisná ani gramatická chyba. Pravopis slov Vánoce a Nový rok si každý může snadno dohledat. Mnohem záludnější je to s gramatickou shodou přísudku s podmětem, protože většina tištěných vánočních pohlednic a přání už obsahuje předtištěný text, který stačí jen podepsat. Je v tom ale háček. Některá přání končí slovním spojením „Vám přeje“, jiná obsahují množné číslo, tedy „Vám přejí“. Při nákupu vánočních přání bychom si tedy měli promyslet, jak takové přání budeme podepisovat, aby nám třeba na přání pro babičku nevznikla např. věta: Veselé Vánoce Vám přejí Dana. Vypadalo by to, že babičce najednou vykáme a že nám vlastně nezáleží na tom, co je v textu přání napsáno – jako bychom jen ve spěchu podepsali cizí text, aniž bychom ho četli. A to je pak pro takovou babičku moc smutné čtení.

I v elektronickém přání hrozí chyby

V současné době mnoho lidí dává přednost elektronickým přáním, která mohou kombinovat text, obrázek, video, hudbu a podobně. Takovým sdělením se říká multimodální. Vnímáme je několika smysly současně a zároveň přijímáme několik různých znakových sad, například psaný text, zvuk a ilustraci. Pokud třeba jen jediná z použitých znakových sad obsahuje něco, co nás při vnímání obsahu ruší, tak se nám dané přání nelíbí. Třeba když dostaneme přání se zasněženým hradem Křivoklát a nad ním bude nápis v angličtině Merry Christmas, nebude to přání působit autenticky a adresně pro českého příjemce. Stejně tak pokud na pozadí elektronického vánočního přání složeného z obrázků Josefa Lady bude hrát koleda Jingle Bells, bude nám na takovém přání nejspíš něco drhnout. Podobné je to i s nejrůznějšími vtipnými vánočními obrázky a videi postaviček z kreslených filmů a seriálů, jako je třeba Grinch, Scooby Doo nebo domácí mazlíčci okusující krocana. Na vánočním přání, ať už tištěném nebo elektronickém, by zkrátka vždycky mělo být poznat, že je osobní, není kopírované ani stokrát přeposlané, že si s ním dal autor práci a napsal ho nebo sestavil proto, aby potěšil právě nás. Toho docílíme např. adresným, jmenovitým oslovením, výběrem vhodných prvků a odesláním v samostatné zprávě, nikoli v hromadném e-mailu.

Pořád tedy vlastně platí, že tím nejcennějším, co můžeme druhému člověku o Vánocích věnovat, je čas, kdy na něj myslíme. A je jedno, jestli píšeme tradiční přání perem nebo na počítači. Doopravdy někoho potěšit, to dá prostě vždycky práci, ale stojí to za to.

autoři: Stanislav Jurík , Růžena Písková
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.