Nálet s tragickým koncem i velká láska. Prvorepublikový hotel Continental zažil mnohé

2. srpen 2022 16:09, aktualizováno

Svou největší slávu zažil za první republiky, symbolem luxusu byl ale i v éře komunismu. Plzeňský hotel Continental, zvaný Kontík, je zkrátka pojem.

Zajímavou historii má slavný plzeňský hotel Continental. A osobní příběh jeho bývalé majitelky Eugenie Ledecké dokonce inspiroval spisovatelku Janu Poncarovou k napsání románu. Půvabná paní Eugenie dodnes shlíží na hosty hotelové kavárny z velkého portrétu. „Moje maminka se s touto velkou dámou znala. Já sem chodím už 74 let,“ vyprávěla jedna z návštěvnic paní Zíbarová. Vzpomíná i na tradiční nedělní čaje, Silvestry nebo taneční zábavy.

Hotel, který byl postavený už na konci 19. století, zažil největší rozmach ve 30. letech, kdy se sem přivdala Eugenie. S manželem Emanuelem hotel postupně inovovali. „Emanuel projel hotely v Evropě i Americe, kde se inspiroval. Proto tady byla nejmodernější vzduchotechnika, dobře vybavená kuchyně, dováželo se sem víno z Francie, prodávaly se tu lahůdky,“ uvedla Jana Poncarová. Vyhlášené byly zdejší večírky. Zlom nastal na konci 30. let, kdy hotel začalo navštěvovat gestapo, sídlící kousek od budovy.

Při náletu tady zemřely desítky lidí

20. prosince roku 1944 při náletu na Škodovku jedna z pum zasáhla hotel a v jeho krytu zemřely desítky lidí. „Na dobové fotografii na první pohled není vidět, že byl hotel zasažený,“ popsal Ivan Rollinger, kurátor muzea Patton Memorial Pilsen. „Puma prolétla přístavkem budovy, pod kterým byl kryt, považovaný za jeden z nejlepších ve městě, zahynulo tady asi 70 lidí včetně těch, kteří právě jeli okolo tramvají a spěchali do krytu,“ dodal.

Eugenie se svými dvěma malými dětmi v době náletu v hotelu naštěstí nebyla, přišla ale o celou svou rodinu. Ještě po osvobození stihla hotel otevřít. Sídlilo v něm dokonce velitelství slavné americké 2. pěší divize. „Důstojníci pořádali uvnitř taneční večery, poslouchala se tady americká hudba,“ vyprávěl Rollinger. Brigádní generál Hinds se do půvabné hoteliérky zamiloval, v Americe se pak rozvedl a poslal jí prsten po mladém diplomatu Jiřím Janečkovi.

Jenže Eugenie se nakonec zamilovala právě do Janečka a toho si také jen po pár týdnech vzala. „Mluvila jsem s pamětnicemi a ony mi vysvětlily, že po těch šesti letech války už chtěly normálně žít a na nic nečekat,“ uvedla k tomu spisovatelka. Po roce 1948 hotel znárodnili komunisté. V 90. letech ho získala zpět paní Eugenie v restituci a před osmi lety ho prodala současným majitelům. Ti mu znovu vracejí prvorepublikový styl.

autoři: Jitka Englová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.