Naštípané dříví schne minimálně dva roky, ideální jsou tři
Začínáte topit dřevem? Víte, že i naštípané dříví schne minimálně dva roky, optimálně tři? Nevyschlého dřeva ztopíte více a můžete zadehtovat komín.
Jaký poměr měkkého a tvrdého dřeva objednávat? Pozor si dejte i na laciné pelety s příměsí dřevotřísky, které mohou zničit nerezové vložky v komíně. Od Dany Malinovské, revizního technika a kominíka z Plzně, se dozvíte podrobnosti.
Dům historie Přešticka má pro celé rodiny vedle stálé expozice řemesel v Přešticích, připravené dvě rodinné výstavy. První najdete v přízemí, má název Tajemná Šumava. Jedná se o výstavu řemeslníků a výtvarníků ze Šumavy - mistra tradiční rukodělné výroby Plzeňského kraje Karla Tittla a jeho spolupracovnic - amatérské výtvarnice Ivety Kůsové a floristky a Veroniky Pavlíkové ze Sušice. V podkroví vystavuje své hybohledy výtvarník Pavel Macek. Výstavou provede vedoucí domu Drahomíra Valentová.
Martin Havlík, šéfkuchař Gourmet clubu Bezejmenná a také učitel odborných předmětů na Hotelové škole v Plzni na Borech radí, jak vybírat uzeniny na grilování. Pomůže i s grilováním vepřového masa. Zkusíte krkovičku nebo kýtu?
Jan Papež, klatovský zahradník radí s řezem ovocných stromů. Je nejvyšší čas, aby se rány do zimy zahojily. Je vhodná doba i na keře. Co řezat a kde?
Magnetofonové kazety si opět získávají velkou oblibu. Na to zareagovali i výrobci, kteří je opět začali vyrábět. Zatím jenom jako radiomagnetofony, ale i s možností přehrávat CD, paměťové karty nebo přístroj propojit bezdrátově s mobilním telefonem a používat jako reproduktor. Jak je vybírat, probíráme s René Jaurisem, který sbírá kazety a kazetové magnetofony téměř 50 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.