Nat King Cole: On The Street Where You Live

18. březen 2022

O slavném černošském americkém zpěvákovi a klavíristovi Nat King Coleovi řekl jeden z jeho současníků, že vydláždil cestu všem malým skupinám. Byl také jedním z prvních Afroameričanů, který se v padesátých letech pravidelně objevoval na televizní obrazovce.

V dějinách jazzu a blues se dočteme o tom, jak se po r. 1917 stěhovali černošští muzikanti do měst na severu Spojených států, kde byly lepší ekonomické podmínky. Bylo to v důsledku válečných událostí, kdy byla zrušena zábavní čtvrť Storiville v New Orleansu. Zhruba v té době v r. 1919 se ve státě Alabama narodil Nathaniel Adams Coles. I jeho rodina se vydala na cestu do Chicaga. To se v té době stalo hlavním městem jazzu a rhythm and blues. A zde také začala hvězdná kariéra muzikanta, kterého v encyklopediích najdeme pod jménem Nat King Cole.

Působil v několika orchestrech, ale legendárním se stalo Nat King Cole Trio. Jednalo se o instrumentální combo, ale jednou, když hráli v baru v LA, dopotácel se k nim jeden z hostů, který vypil víc než snesl, a žádal písničku, kterou měl rád. Marně mu vysvětlovali, že jsou instrumentální skupina, ale nakonec se Nat Cole rozhodl zazpívat, což vyvolalo velký ohlas. Od té doby ho lidé znali spíše jako zpěváka. Vypracoval se mezi největší hvězdy a působil nejvíc s velkými orchestry.

I když je považován za interpreta sladkých melodií, byl v roce 2000, in memoriam, uveden do Síně slávy Rock and Rollu. Jeho hity se hrály po celém světě a známe je i v podání našich zpěváků. Jak je krásné lásku dát, zpívali Karel Gott a Milan Chladil. Chladil nazpíval i Bílou růži nebo skladbu Kdo chce lásku dát.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.