Nazareth: Dream on

9. červen 2023

Skotská rocková skupina Nazareth slaví letos kulaté výročí, 55 let od svého vzniku. V září má vystoupit i v Plzni.

Skupiny Nazareth vznikla v roce 1968. Dnes je hardrockovou legendou, která prodala více než 60 miliónů alb a odehrála tisíce koncertů po celém světě. Začátky přitom Nazareth neměli jednoduché. Hráli na zábavách předělávky písniček jiných kapel. Když ale dostali nabídku od svého budoucího manažera Billa Fehillyho, neváhali opustit skotské hospody a přestěhovat se do Londýna. Odměnou jim byly roky hudební slávy. Jejich třetí a čtvrté album znamenalo průlom na americký trh, až přišla deska s názvem Hair Of The Dog a s ní i světová sláva – v Kanadě dokonce získala Zlatou desku. V 70. letech patřili Nazareth ke špičce britského rocku.

Jejich balada Dream On slavila velké úspěchy v Americe a Evropě, v Británii jako takové se – jak už tak bývá - příliš neujala. Sni dál, ačkoli sama sebe obelháváš, zpívá Dan McCaferty, jeden ze zakladatelů skupiny Nazareth, který se mezi nebeské rockery odebral v roce 2022.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...