Nejčastějším původcem infekce močových cest jsou bakterie, ale mohou to být i viry, kvasinky a parazité

27. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Infekce močových cest (ilustrační foto)

Léčba je různá, záleží jak na příčině, tak na umístění zánětu v dolních nebo horních močových cestách. Ne vždy jsou řešením antibiotika. V lékařské poradně o tom hovoří MUDr. Peter Beniač z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Léčivé účinky brusinek a přípravků z nich doporučovaných při zánětu močových cest v lékárnách dostatečně nepotvrdila žádná studie, podle lékaře ale brusinky ani neuškodí. Významné je striktní dodržování pitného režimu během léčky, zařadit do něj lze urologický čaj.

Ke vzniku infekce může přispět oslabený imunitní systém člověka, špatná výživa, prochladnutí, ale např. i voda v bazénu nebo koupališti. „Nemocní s opakovanými záněty močových cest, kteří mají odpozorováno, že koupání u nich vede k rozvinutí infekce, by se mu měli vyhnout,“ radí MUDr. Beniač.

K zánětu močových cest jsou náchylnější ženy, což je dáno jejich anatomií a hormony. Zejména ony by tedy měly dbát na prevenci. „Základní je dostatečný pitný režim, což platí i pro muže. Dále volné spodní prádlo, po mikci se utírat zepředu dozadu a po pohlavním styku se vymočit,“ vyjmenovává urolog.

Zanedbaný nebo nesprávně léčený zánět močových cest může vést k závažným i život ohrožujícím zdravotním komplikacím, proto není na místě oddalovat návštěvu lékaře.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio