Nejhorší povodně v moderní historii města Plzně připomíná výstava

18. srpen 2022 11:54, aktualizováno

Povodně z roku 2002 máme mnozí stále ještě ve své paměti. Jak by také ne, vždyť se jednalo o nejhorší povodně v novodobé historii Plzně, které způsobily škody za 562 milionů korun a kompletně zničily 22 domů a objektů.

Atmosféru těchto událostí, od kterých uplynulo už 20 let, připomíná výstava Povodně 2002. Venkovní část je k vidění v prostoru před radnicí u Morového sloupu do 30. srpna, vnitřní část v mázhauzu radnice do 15. září.

Na výstavě jsou představeny fotografie a texty, které extrémní okamžiky z povodní roku 2002 popisují. O tom, že to byla skutečně vyhrocená doba, svědčí také fakt, že ve dnech 8. až 13. srpna 2002 bylo zaplaveno 1 509 hektarů území, čili 11 procent rozlohy Plzně.

Nejhůře na tom byly městské části Koterov, Božkov a Roudná. Pod vodou se ocitl také střed města – Denisovo a Anglické nábřeží, Štruncovy sady, Rychtářka a lokalita U Zvonu. Silný déšť komplikoval dopravu. Nedalo se kupříkladu projet Karlovarskou ulicí pod kruhovým objezdem. Kromě mostu Milénia se uzavřely všechny mosty přes řeky.

14. srpna začala voda postupně opadávat. Kulminace Radbuzy dosáhla úrovně 200 až 500leté vody. Úhlavou protékala přibližně 1000letá voda. Úslavou dokonce více jak 1000letá voda.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.