Neškodná chemikálie v Boleveckém rybníku zamezi vzniku sinic

Více než 100 tun síranu hlinitého vypouštějí odborníci do Velkého boleveckého rybníka v Plzni. Ošetření chemikálií má v sedimentu "uzamknout" fosfor, který je klíčovou surovinou pro vznik sinic a vodního květu. Chemické ošetření vodní plochy je jedním z kroků v ojedinělém projektu, při němž se má změnit kvalita vody v oblíbené rekreační oblasti. Po sérii opatření se má převrátit ekosystém z kalného chovného rybníka s množstvím ryb a téměř bez vodních rostlin na pravý opak. Cílem je dosáhnout stavu, kdy bude v rybníku čirá voda, málo ryb a vodní rostliny.

Síran hlinitý je zdraví neškodná chemikálie, používá se běžně při úpravě pitné vody. Do boleveckého rybníka ji odborníci dostávají pomocí speciálního člunu poháněného turbínou. Turbína ve dně člunu přisává z nádrží rozpuštěnou chemikálii a rovnoměrně ji dávkuje a smíchává s vodou. V rybníku jednak ošetří vodní sloupec, vysráží fosfor a vznášející se částice jako sinice a řasy a jednak ošetří sediment tak, že na dně uzamkne fosfor a nepustí ho k sinicím.

Chemikálii budou odborníci do rybníka vypouštět ještě do středy, nebo čtvrtka. Je nutné, aby pokryli celou více než padesátihektarovou plochu. Zdraví je chemikálie naprosto neškodná. Autor projektu, hydrobiolog Jindřich Duras, který její účinky osobně vyzkoušel tvrdí, že může pouze způsobit pocit většího vysušení pokožky a jdou po ní hůř rozčesávat vlasy.

Bolevecký rybník

Podle Vladimíra Kloučka, ředitele společnosti Kemwater ProChemie, která chemikálii dodává, je tento postup známý už asi 30 let. Internet je plný odkazů, odborníci o metodě diskutují, ale až dosud nebyl nikdo, kdo by ji skutečně vyzkoušel v praxi. Poprvé se podle něj v Česku použilo chemikálie k čištění vody na Máchově jezeře a v Plzni.

Velký bolevecký rybník je oblíbené rekreační místo. Aby se voda změnila na čistou, je nutné zbavit rybník býložravých ryb, které žerou vodní rostliny. Nejlepší způsob, jak rybník přivést do žádaného stavu, by bylo vypuštění a klasický výlov. Rybník ale nemá silný přítok a hrozilo by, že by se mohl při suchém počasí napouštět i několik let. Odborníci proto hledají způsob, jak ho zbavit ryb za plného stavu. Kromě toho se do rybníka také vysazují dravé ryby a vodní rostliny.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio