Husí stehýnka se šouletem – to je výborná kombinace na svátek sv. Martina
Pojďme trochu vybočit z tradic. Husa nemusí být jen se zelím a knedlíkem. A koneckonců zelí v našem receptu nebude chybět, můžeme ho podávat ve formě salátu.
Proč vlastně ke svatému Martinu patří husy? Legenda říká, že svatý Martin byl velice skromný. Nechtěl přijmout hodnost biskupa, a proto se schoval před vyslanci, kteří mu zprávu o zvolení nesli, mezi hejno hus. Ty jej však svým silným kejháním prozradily. Podle jiného výkladu prý husy svým hejháním Martina při kázání tak rušily, že je za to odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za svoje provinění na pekáči. Legendu, která se nám víc líbí, si můžeme vybrat sami a při přípitku nezapomeňte na Svatomartinské víno.
- 4 husí stehna
- 1 lžíce husího sádla (oleje, vepřového sádla)
- 2 větší cibule
- 5 stroužků česneku
- mletý pepř
- 1 lžička mletého zázvoru
- 1 lžička mleté pálivé papriky
- 1 lžíce mleté sladké papriky
- trochu hovězího vývaru
- sůl
- Na šoulet: 300g suchých bílých fazolí
- 200 g krup
- 1 velká cibule
- 3 lžíce oleje
- 4 stroužky česneku
- 1 lžíce majoránky
- mletý pepř, sůl
Přebrané a vyprané fazole zalijeme vodou a necháme několik hodin nabobtnat. Potom dolijeme vodu a pomalu vaříme, až jsou fazole měkké. Stejným způsobem uvaříme kroupy. Z měkkých fazolí slijeme vodu a na sítu je necháme okapat. Měkké kroupy propláchneme vodou a také je necháme okapat. Na 2 lžících oleje zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme fazole smíchané s kroupami, utřený česnek, koření, zbytek oleje, lehce promícháme, podle potřeby dosolíme.
Husí stehna opečeme v husím sádle, přidáme nakrájené cibule, utřený česnek, osolíme a okořeníme. Podlijeme vývarem a v troubě dusíme, až je maso měkké. Připravený šoulet dáme do vymaštěného pekáče, poklademe husími stehny a přelijeme šťávou z dušených stehen. V předehřáté troubě při 200 °C krátce zapečeme.
Příloha: salát z kysaného zelí
Nejnovější recepty
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.