Nová pamětní deska v Plzni připomíná vojáky a zaměstnance armády, kteří před 50 lety nesouhlasili s okupací Československa

Nová pamětní deska na budově Českého svazu bojovníků za svobodu v Plzni
Nová pamětní deska na budově Českého svazu bojovníků za svobodu v Plzni

Za několik dnů uplyne 50 let od okupace Československa armádami Varšavské smlouvy. Události, které ovlivnily další vývoj v naší zemi, si připomenou lidé i různé organizace v Plzni.

Jedna z prvních vzpomínkových akcí na okupaci v 1968 proběhla dnes na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka v Plzni, kde se Vojenský spolek rehabilitovaných vojáků Armády České republiky rozhodl, uctít památku vojáků z povolání, kteří si nekompromisním nesouhlasem s okupací ČSSR armádami Varšavské smlouvy zachovali svou čest.

Všechny tyto hrdiny bude připomínat nová pamětní deska na budově Českého svazu bojovníků za svobodu. Jedná se především o vojáky z povolání a občanské zaměstnance ministerstva národní obrany, kteří nesouhlasili s okupací a dali to otevřeně najevo. Za to byli v letech 1969 a 1970 propuštěni, a dostali punc druhořadých občanů. Šlo tehdy o 12 tisíc lidí v celém Československu.

Tito lidé, praporčíci, důstojníci a další svůj nesouhlas ani v dobách normalizace neodvolali. Z toho 9000 lidí bylo podle zákona z roku 1991 rehabilitováno, dodnes žije asi necelá tisícovka těchto lidí.

Dnešní akce má podle představitelů svazu bojovníků za svobodu dva cíle. První je připomínka událostí roku 1968, a druhý je vyjádření úcty všem, kteří tehdy nesouhlasili s okupací a svůj postoj si udrželi, i když kvůli tomu měli problémy. Je to hold všem, kteří dnes žijí i těm, kteří se současnosti a 50. výročí nedožili.