Odvaha na křídlech

Plzeňačka Edita Sedláková: WAAFka a zároveň Wintonovo dítě

V Nerudově ulici v Plzni najdeme na fasádě jednoho z domů památku na Editu Sedlákovou, rozenou Hermannovou. Její výjimečnost spočívá v tom, že během 2. světové války patřila k WAAF, tedy Ženskému pomocnému sboru letectva.

Daniel Švec u pamětní desky

„Žen u WAAF bylo mnoho, ale toto je jediná žena narozená v Plzni. Válku máme většinou spojenou zejména s bojujícími muži, kteří chodili s puškou do pole, ale u těch žen je to něco naprosto neuvěřitelného,“ sdělil na úvod autor knihy Za křídly… Daniel Švec, který pokračoval:

„Ona původně pracovala jako švadlena. Následně však vyslyšela hlas vlasti a oblékla uniformu. Tyto ženy sloužily u všech možných složek, kdy WAAF byla jen jednou z mnoha. Zde měly blízko k letadlům a našim letcům. WAAFky sloužily na letištích v různých funkcích, například balily padáky, dělaly radiooperátorky, jako Edita Sedláková, a dále dělaly řidičky či ploterky.“

V Nerudově ulici v Plzni žila Edita Sedláková, tehdy ještě Hermannová, do roku 1939. „Je tzv. Wintonovo dítě, což je také neuvěřitelně silný příběh, kdy těsně před válkou byly z Československa odváženy židovské děti, a byly tak právě sirem Nicholasem Wintonem zachráněny před nacistickou zlovůlí. Edita Sedláková se takto dostala do Anglie,“ popsal Švec.

V Anglii se Edita zamilovala a následně i vdala, a to za československého letce Zdeňka Sedláka.

Životní příběh Edity Sedlákové i jejího manžela ale končí tragicky. Poslechněte si víc.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.