Osada Střeble láká příznivce historie

23. prosinec 2020 07:15, aktualizováno

Tajemná místa česko-německého pohraničí stála láká fanoušky historie, kteří hledají vzpomínky na zaniklá místa a události. Spoustu dějin zpracovává do svých knih autor Zdeněk Procházka, jehož publikace často bývají prvním krokem k výpravě. Také padesátiletý Jan Šrotýř z Boru u Tachova je vášnivým fanouškem historie a vydává se po stopách zaniklých míst. Pátral i v osadě Střeble nedaleko bývalého hraničního přechodu v Tachově.

Osada ležela přímo nad hraničním potokem, historie hamru sahá až ke 14. století, býval zde dvůr a v 18. století zde byl i malý barokní zámek Františka Kohlera, který rozvíjel sklářský průmysl. Na místě byla osada, která čítala necelé dvě stovky obyvatel. Na místě dodnes zůstaly zbytky náhonů, leštíren, brusírny i papírny. Vyrábělo se zde tabulové sklo a zrcadla. Produkty se vyvážely do celé Evropy.

Po roce 1945 byla osada, ležící v těsné blízkosti hranice, vysídlena a počátkem 50. let úplně zbourána. Dnes na místě najdete jen kousky zdiva, zbytky bývalých náhonů, kousek klenby zámku a malý vchod pod zem. Občas někde vykukuje kousek nádobí, nebo také kola od vozu. Ještě nedávno byl na místě secí stroj, na který padl strom a celý zarostl. Ten však před pár lety zmizel, zřejmě jej odvezl nějaký sběratel či jen sběrač kovu.

Místo je plné smutných událostí

Místo nese tíživou historii událostí. V roce 1926 zde spadlo dopravní letadlo. Po válce došlo k vysídlení a hranice byla obehnána drátem. Za totalitního režimu pak došlo v roce 1955 ke smrtelnému zranění mladého muže, kterého ve službě zastřelil jeho kolega, aby mohl utéci za hranice. Kousek od bývalé osady je v lese pomníček.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio