Paměť národa natáčela příběhy lidí z Tachovska

16. srpen 2023 10:07, aktualizováno

Paměť národa pozvala do centra Bavaria Bohemia (CeBB) v Schönsee tři pamětníky z Tachovska, a to Rodiku Račákovou a Jonela Ardeleana z Milířů a také Antonína Hříbala z Chodové Plané. Ti předávali do kamery své příběhy a vzpomínky z dětství a mládí, vyprávění od svých předků nebo i to, co sami zažili. Natáčení vedla moderátorka a novinářka Hana Čápová.

Všichni, kteří se potkali v německém centru, mají jedno společné, a to různé vzpomínky buď z toho, jak jejich rodiny přišli na Tachovsko dosidlovat pohraničí, nebo jiné příběhy z doby železné opony.

Antonín Hříbal například navíc vyprávěl o Sametové revoluci, kdy v těchto dnech jezdil coby řidič tramvaje v centru Prahy. Připomínal vlnu euforie a sympatizování se studenty, jak se v tramvaji zpívalo, cinklalo svazky klíčů i vyprávělo.

Rodika Račáková a Jonel Ardeleanu zase vyprávěli o příchodu rodičů v poválečném období do Milířů, kam přišlo v té době nejvíce Rumunů. Ti pak žili v Milířích a nedaleko byli stále sovětští vojáci. Zřejmě hladoví, protože kradli jídlo. Paní Račáková také vzpomněla na staršího známého, který se v noci vydal zakázaným pohraničním pásmem za děvčetem na tábor, cestu si zkrátil hlídaným úsekem a zaplatil za to životem. Pohraniční stráž si jej spletla s narušitelem.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.