Paní má se má, voní mátou

18. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Linka vystoupil ve studiovém sále budějovického rozhlasu s kapelou Starý fóry

Hvězdy, hity, legendy dnes zní ve stylu country. Věnujeme je českému zpěvákovi a výtečnému hráči na foukací harmoniku Tomáši Linkovi.

Hraje výborně na foukací harmoniku a má výjimečný hlas, narodil se ve znamení Vodnáře a má rád bluegrass. Jmenuje se Tomáš Linka.

K harmonice se dostal už v útlém věku, jeho otec byl členem harmonikové skupiny a tak bylo samozřejmostí, že ji v deseti letech ovládal i malý Tomáš. Ve svých 17 letech se stal baskytaristou plzeňské bigbeatové skupiny Merkur, ale v šedesátém osmém přišla zásadní stylová změna, banjista Marko Čermák sháněl hráče na foukací harmoniku do své nově zakládané bluegrassové skupiny White Stars a tak se Tomáš ocitl v základní sestavě po boku Mirka Hoffmanna a Ivana Mládka. O dva roky později se White Stars sloučili s Greenhorny Jana Vyčítala a tak začala dlouhá pouť Tomáše Linky s hudbou zvanou country.

O všem v roce 2020 vydal knihu, jmenuje se Tomáš Linka-Paní má se má – Paměti countrymana. Dělí se v ní o svůj neobyčejný životní příběh, ve kterém rekapituluje 50 muzikantských let nejen z dob působení v těchto kapelách. Dozvíte se v ní třeba, jak Greenhorni učili česky Pierra Brice, představitele Vinnetoua, nebo jak Karel Gott přerušil novomanželům Linkovým svatební hostinu.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...