Paul Anka má narozeniny

30. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03146280.jpeg

Jednou ze skutečně velkých hvězd světové populární hudby, která u nás v roce 1966 a po té ještě v roce 2014 koncertovala, byl Paul Anka. Dnes má narozeniny.

To, že hudba může být výhodný obchodní artikl, je celkem známo. Jen se podívejte na to, o kolik peněz obohatili státní pokladnu renomovaní špičkoví muzikanti. Ale není to jen otázka financí, svou roli hraje i umělecká prestiž národa či země. Proto se ve většině států věnuje hudbě, ať je jakéhokoli žánru, náležitá pozornost. Nejlépe je na tom, co se týká návštěvnosti koncertů a prodeje hudebních nosičů, muzika populární a rocková. Všude se tedy snaží nabídnout domácímu i světovému publiku co nejvíc ze své produkce. Kanada náleží mezi státy, které mají co nabídnout. Od Leonarda Cohena, Joni Mitchell, Neila Younga a Briana Adamse až k jazzmanovi Oscaru Petersonovi.

Jedním z prvních, kdo obohatil světovou hudební scénu o tvorbu z Kanady, byl Paul Anka. Písnička Diana, kterou napsal pro svou dětskou lásku, už v 16 letech, se stala jednou z nejprodávanějších skladeb v dějinách gramofonového průmyslu. Ankův jasný hlas je na první poslech rozpoznatelný a jeho staccatové rozfrázování samohlásek ovlivnilo mnoho jeho pěveckých kolegů, u nás i Karla Gotta. Nástup anglických skupin v šedesátých letech odsunul jeho popularitu trochu stranou, což vykompenzoval tím, že skládal hity pro hvězdy jako Tom Jones, Sami Davis nebo Engelbert Humperdinck.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.