Peruánský ženšen se sklízí teď na podzim
Jedná se o řeřichu peruánskou známou také jako maca, která se u nás ve volné přírodě nevyskytuje. Lze ji tady ale pěstovat a právě teď je čas její sklizně.
V bylinných lékárnách je tato léčivka k dostání nejčastěji ve formě prášku ze sušeného kořene, který se smíchá s mlékem a výsledný nápoj má oříškovou chuť. Čerstvý kořen je velmi ostrý a v Peru ho místní lidé využívají nejen k léčení, ale také k přípravě pokrmů.
„Maca působí jako silné afrodiziakum, podporuje plodnost a stimuluje štítnou žlázu. Obsahuje celý soubor cenných látek, takže regeneruje organismus starších lidí nebo i vážně nemocných,“ popisuje účinky kořene řeřichy peruánské farmářka a bylinkářka Štěpánka Janoutová.
Přidává informace týkající se léčebných účinků v Česku běžně pěstované kořenové zeleniny a odpovídá na řadu dotazů posluchačů, např. u kterých chorob urychlí uzdravení vitánie snodárná, co pomáhá při bolestech kloubů nebo jak se zbavit mykózy za uchem a na nehtech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser