Petře Janů je sedmdesát

19. listopad 2022

O české zpěvačce Petře Janů se říká, že zapomněla stárnout. Narodila se v roce 1952, slaví své 70. narozeniny, ale její věk byste do ní opravdu neřekli.

Plná energie s hlasem, který by zničil mikrofon, s rozsahem od velkého B, což byl i nejnižší znělý tón Karla Gotta, až po tříčárkované f, ve svých nejlepších dnech schopná zpívat cokoli: od blues přes šanson až po rock a soul, lidovou píseň až třeba k operní árii – tak psala hudební kronika o Petře Janů v osmdesátých letech. Dodejme jen, že onen kritik se jmenoval Leo Jehne a že také napsal, že od doby vrcholných výkonů Evy Pilarové neměla naše populární hudba od roku 1973 zpěvačku takových možností, pěveckého citu a všestrannosti.

Začínala v divadle Semafor, pak byla rokerkou. Pozvolna vyměnila rockové vody za popové a v roce 1987 se Petra Janů stává zlatou slavicí. Po lehkém porevolučním útlumu se doménou práce Petry Janů na celá devadesátá léta stal především muzikál. Prvním z nich byli Bídníci z roku 1992 ve vinohradském divadle, další léta přinesly mimořádně úspěšné projekty Hamlet, Krysař, Tři mušketýři, Galileo nebo Angelika. Za postavu královny Anny v muzikálu Tři mušketýři byla Petra Janů v roce 2004 nominována na cenu Thálie v žánru muzikál.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.