Phil Collins má sedmdesátiny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Phil Collins

Narozeniny dnes slaví všestranně nadaný muzikant a filmový herec Phil Collins. Narodil se 31. ledna 1951 v Londýně.

Phil Collins je anglický zpěvák, držitel prestižních cen Grammy a Oscar, který se nejvíce proslavil nejen jako lídr hudební skupiny Genesis, ale rovněž mnoha svými sólovými hity a také jako filmový herec. Můžeme ho bez uzardění nazvat dvorním dodavatelem zboží, které lze označit jako volnou formu spojující rockovou a popovou hudbu se soulem, jazzem a melodickými nosnými baladami. A inspiraci v průběhu svého života čerpal i v jiných žánrech. Vzpomeňme na jeho začátky, kdy v roce 1970 odpověděl na inzerát v novinách. Skupina Genesis hledala bubeníka. Zkoušku absolvoval v domě Petera Gabriela, kterého později nahradil v roli frontmana. Postupem času se ukázalo, že se o  hvězdné renomé Genesis zasloužil vrchovatou měrou.

V roce 1996 Collins Genesis opustil, aby se mohl věnovat své sólové dráze. Ale poslední album Genesis s Collinsem vyšlo ještě v roce 1991. Hodně byl ve své tvorbě ovlivněn jazzem a často napsal skladby, které se nehodily na album Genesis. V roce 1981 vydal své první sólové album Face Value. Okamžitě ovládl hitparády a stal se světovou pop hvězdou.

O rok později hostoval za bicími ve skupině Jethro Tull a také na albu Roberta Planta. Renomé získal i jako producent alba zpěvačky Fridy, ze skupiny Abba. V r. 1985 jej Bob Geldof pozval na charitativní koncert Live Aid ve Wembley. Zazpíval tam jako sólový interpret a jako bubeník doprovodil vystoupení Erica Claptona, se kterým také spolupracoval jako producent na několika albech.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio