Písnička, která má 80 slok

21. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Leonard Cohen

Jedním z nejuznávanějších hudebníků moderní hudby je bezesporu Bob Dylan. Je ceněn hlavně pro své texty, které vyšly i knižně a byl za ně mnohokrát oceněn.

Velkou devizou jsou pro Cohena rovněž melodie jeho písniček. Pravdou však je, že mnohým z nich obstarali slávu, alespoň co se týká komerčního úspěchu, jiní muzikanti. Za všechny jmenujme skupiny Mamfred Mann, Byrds nebo trio Peter, Paul and Mary.

Stejný osud potkal i Cohenovu písničku Hallelujah. I když ji natočil už v osmdesátém čtvrtém roce, skladba byla až do r. 1991 skoro neznámá. V té době padla do oka nebo spíše do ucha Johnu Caleovi. Ten ji ve své poněkud rychlejší úpravě nahrál za klavírního doprovodu a pozměnil text.

Původní verze písničky Hallelujah má 80 slok a nakonec i Leonard Cohen zpíval na koncertech vždy jen tu poslední.

Skladba se do dnešního dne dočkala mnoha coververzí, včetně českých a byla použita v několika filmech, třeba ve Shrekovi.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.