Pivní džbánek velikosti mušky nebo pozůstatek plzeňského opevnění. I to uvidíte v Pivovarském muzeu v Plzni
Pivovarské muzeum v Plzni se nachází v původním právovárečném domě z 15. století. Na návštěvníky tam může dýchnout takzvaný genius loci, neboli duch místa.
Jednou z nejcennějších částí pivovarského muzea je sladovna. Návštěvníci zde uvidí řadu technických unikátů spojených s ruční výrobou piva. Jedním ze zajímavých exponátů je takzvaná japonka. „Což je takový krásný dvoukolový vozík, který sloužil k převážení sladu,“ uvedla manažerka návštěvnických služeb z Pivovarského muzea v Plzni Pavla Mášková.
Návštěvníci dále uvidí pozůstatek plzeňského opevnění. Za budovou sladovny jsou totiž hradby a přiléhající uličce se říká rejnka. „Měla velký význam zejména v rámci obrany města. Ona má necelých 30 metrů. Hned vedle se nachází hradby a ty mají tloušťku nějakých 6 metrů. Součástí toho opevnění byl i takzvaný parkán. My tam dneska máme chmelové políčko, takže si návštěvníci mohou nejenom vychutnat zajímavý pohled na Plzeň z parkánu, ale zároveň se seznámí i s tou rostlinou, která je velmi spjatá s výrobou piva,“ dodává.
Pro návštěvníky by mohlo být také velkým lákadlem prohlédnutí pivních kuriozit. Zaujmout by je mohl nejmenší pivní džbánek, který má přibližně velikost mušky. Ti starší osmnácti let dostanou takzvanou pivenku, za kterou v určitých restauracích po Plzni poté můžou pivo přímo ochutnat. Pivovarské muzeum v Plzni je otevřené od pondělí do neděle v čase od 10 do 18 hodin.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.