Platters: Only You

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zlaté desky
0:00
/
0:00

Pouze znalci si dokáží vzpomenout na jméno sólisty, dnes již skoro zapomenuté skupiny Platters. Byl to Tony Williams, který se narodil 5. dubna v r. 1928. Ale jeho hlas téměř všichni znají z jednoho z největších hitů moderní hudby. Uhádnete, o jakou písničku se jedná?

Je zajímavé, že až do r. 1956 nepovažoval jeden z nejprestižnějších hudebních listů, týdeník New Musical Expres za nutné, dát svým odběratelům možnost hlasovat v každoroční anketě také o nejoblíbenější světovou vokální skupinu. Tyto soubory totiž v populární hudbě dlouhou dobu hrály roli jakési anonymní výplně v nahrávkách zpěváků nebo orchestrů.

První skupina, která získala skutečnou světovou popularitu, byli Platters. Když se jeden rozhlasový redaktor zeptal herečky Stelly Zázvorkové, který film je její nejoblíbenější, a která písnička se jí nejvíc líbí, odpověděla, že mezi filmy si vybrala Sedm statečných a její nejzamilovanější skladba je Only You. Skupinu Platters, jejímž sólistou byl Tony Williams, už dnes skoro nikdo nepamatuje. Právě z jejich repertoáru je hit Only You. Dlouho měl tuto baladu ve svém repertoáru Karel Gott, na své LP ji paradoxně nazpíval Ringo Starr a nezapomnělo na ní mnoho dalších našich i světových zpěváků. I když Williams v r. 1961 opustil skupinu s vidinou sólové kariéry, jeho hlas je spojen ještě s dalšími, věčně zelenými skladbami tohoto černošského kvintetu.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.