Plzeň, Plasy a Karlovy Vary. To jsou tři západočeské zastávky speciálního prezidentského vlaku

8. srpen 2018 10:00

Největší audioportál na českém internetu

Prezidentský vlak v Plzni | Foto: Jan Markup, Český rozhlas, Český rozhlas

Luxus na železnici. To je speciální Prezidentský vlak, který postupně objíždí vybraná česká a slovenská města. Ještě dnes ho můžete vidět na nádraží Plzeň-Jižní předměstí.

Vlaková souprava je unikátní prezentace tří salonních vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům. Od prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, přes Gustava Husáka a jel s ním současný i prezident Miloš Zeman.

Nejstarší salónní vůz vyrobili v Ringhofferově továrně na pražském Smíchově už v roce 1909 pro následníka trůnu Františka Ferdinanda de – Este. Vůz na vás dýchne nejen historií, propracovaností, ale také luxusem.

„Je tu velký důraz na detail. Jsou tu krásné tapety, krásná práce se dřevem i kovem. Tehdy si nikdo vyšší než samotná císařská rodina nemohla objednat salónní vůz, takže si řemeslníci dali záležet,“ řekl kurátor železniční expozice Národního technického muzea Adam Horký.  

Vůz obsahuje několik kupé. Je tu například ložnice, kterou tvoří dvě místnosti. Uvnitř se nachází dvě postele, na kterých spal arcivévoda František Ferdinand de Este se svojí chotí Žofií Chotkovou. Jak popsal kurátor Adam Horký, v každé místnosti dokonce bylo umyvadlo. Některá byla skládací jiná vyvedená v mramoru.

V další místnosti jsou dvě velké pohovky proti sobě. „Toto kupé mělo původně sloužit před válkou jako ložnice dětí Františka a Žofie. Dvě sedačky byly určené nejen k sezení, ale zároveň se dá zvednout opěrátko a udělat z nich lehátko,“ doplnil Adam Horký.

Vozy, které vozily po desetiletí hlavy státu

Souprava je vedená parní lokomotivou řady 475.111 Šlechtična. Kromě nejstaršího vozu z roku 1909 je k vidění také salónní vůz T. G. Masaryka z roku 1930 a vagon vyrobený pro československé prezidenty v roce 1968.

Do Plzně přijel prezidentský vlak včera a zdrží se už jen dnes, kdy ho mohou lidé ještě vidět na nádraží na Jižním Předměstí od 10 do 18 hodin. Jeho další cesta povede do Plas na severním Plzeňsku, kde se zdrží od 10. do 12. srpna. Potom vlak zamíří do Karlových Varů, kde se lidem představí 13. a 14. srpna.

Projekt Prezidentského vlaku připravilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Českými drahami a Železnicí Slovenské republiky u příležitosti stého výročí založení samostatného Československa. Na svou pouť po republice vyrazila vlaková souprava už 28. června.  Než zastavil v Plzni, stihl navštívit Brno, Bratislavu, Košice, Zlín, Olomouc a Pardubice.

autoři: Jan Markup , jik