Plzeň v nové kampani žádá, aby lidé nevyhazovali léky do popelnic, ale vracely je do lékáren

10. listopad 2016

Víte, co má společného narkoman a třeba i vaše popelnice? Možná víc, než si myslíte. Pokud ráno najdete před domem otevřenou popelnici a rozházené odpadky, možná v ní lidé bez domova hledali jídlo a drogově závislí chtěli zjistit, kam házíte léky. Ruku na srdce, opravdu jste nikdy nevypotřebovaná antibiotika, prošlé léky na průjem nebo použité náplasti na bolest nehodili do koše? Pokud ano, i na vás míří nová plzeňská kampaň s názvem: Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří!

Jako největší problém vnímají autoři kampaně použité fentanylové náplasti. „Ty jsou nejvíce předepisované na bolest, kde už nepomáhají běžná analgetika nebo tišící prostředky. A u onkologických pacientů, kterým umožní důstojný zbytek života,“ vysvětluje náměstek ředitele plzeňské fakultní nemocnice Milan Topinka.

Karel Nyerges ze Sdružení pro prevenci, léčbu a následnou péči drogově závislých Point 14 popisuje, jak drogově závislí lidé náplasti využívají. „Klienti buď náplasti vyvaří, aby z toho získali roztok, a nebo je využívají jiným způsobem. Osobně si myslím, že to je zčásti tím, že zde není nasycený opiátový trh a nedostatek heroinu.“

Podle Karla Nyergese představuje fentanyl obsažený v náplastech pro drogově závislé velké riziko, je totiž až stokrát silnější než morfin. Po aplikaci dávky z fentanylové náplasti, která obsahuje opioidní látky, už několik lidí dokonce zemřelo.

Odhozené léky v odpadkovém koši představují riziko nejen pro malé děti, ale mohou kontaminovat životní prostředí

Co dělat s nepotřebnými léčivy vysvětlí letáky. Technicky s kampaní pomůže městská firma Čistá Plzeň. „Na propagaci této kampaně poskytneme šest svozových vozů, na kterých budou banery a dále vylepíme samolepky na třech tisících nádobách na směsný komunální opad,“ říká ředitel Čisté Plzně Otakar Horák.

Podle Milana Topinky z vedení plzeňské fakultní nemocnice zatím situace dobrá není. Ročně se do lékáren fakultní nemocnice vrátí jen do stovky použitých náplastí a ostatních nespotřebovaných či prošlých léků se podle něj ročně vrátí do nemocnice asi 380 kilogramů.

Do kampaně se zapojil magistrát, jeho organizace Čistá Plzeň, nemocnice a Point 14. Magistrátní odbor bezpečnosti a prevence kriminality kontaktoval lékárny, zdravotní střediska i nemocnice. Chtějí, aby zdravotníci a farmaceuti ještě víc šířili osvětu o odevzdávání nepoužitých léků do lékáren nebo sběrných dvorů. Všichni autoři kampaně společně věří, že se lidé začnou chovat odpovědně.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio