Plzeň v nové kampani žádá, aby lidé nevyhazovali léky do popelnic, ale vracely je do lékáren

10. listopad 2016
Jako největší problém vnímají autoři kampaně použité fentanylové náplasti. „Ty jsou nejvíce předepisované na bolest, kde už nepomáhají běžná analgetika nebo tišící prostředky

Víte, co má společného narkoman a třeba i vaše popelnice? Možná víc, než si myslíte. Pokud ráno najdete před domem otevřenou popelnici a rozházené odpadky, možná v ní lidé bez domova hledali jídlo a drogově závislí chtěli zjistit, kam házíte léky. Ruku na srdce, opravdu jste nikdy nevypotřebovaná antibiotika, prošlé léky na průjem nebo použité náplasti na bolest nehodili do koše? Pokud ano, i na vás míří nová plzeňská kampaň s názvem: Léky a fentanylové náplasti do odpadu nepatří!

Jako největší problém vnímají autoři kampaně použité fentanylové náplasti. „Ty jsou nejvíce předepisované na bolest, kde už nepomáhají běžná analgetika nebo tišící prostředky. A u onkologických pacientů, kterým umožní důstojný zbytek života,“ vysvětluje náměstek ředitele plzeňské fakultní nemocnice Milan Topinka.

Karel Nyerges ze Sdružení pro prevenci, léčbu a následnou péči drogově závislých Point 14 popisuje, jak drogově závislí lidé náplasti využívají. „Klienti buď náplasti vyvaří, aby z toho získali roztok, a nebo je využívají jiným způsobem. Osobně si myslím, že to je zčásti tím, že zde není nasycený opiátový trh a nedostatek heroinu.“

Podle Karla Nyergese představuje fentanyl obsažený v náplastech pro drogově závislé velké riziko, je totiž až stokrát silnější než morfin. Po aplikaci dávky z fentanylové náplasti, která obsahuje opioidní látky, už několik lidí dokonce zemřelo.

Odhozené léky v odpadkovém koši představují riziko nejen pro malé děti, ale mohou kontaminovat životní prostředí

Co dělat s nepotřebnými léčivy vysvětlí letáky. Technicky s kampaní pomůže městská firma Čistá Plzeň. „Na propagaci této kampaně poskytneme šest svozových vozů, na kterých budou banery a dále vylepíme samolepky na třech tisících nádobách na směsný komunální opad,“ říká ředitel Čisté Plzně Otakar Horák.

Podle Milana Topinky z vedení plzeňské fakultní nemocnice zatím situace dobrá není. Ročně se do lékáren fakultní nemocnice vrátí jen do stovky použitých náplastí a ostatních nespotřebovaných či prošlých léků se podle něj ročně vrátí do nemocnice asi 380 kilogramů.

Do kampaně se zapojil magistrát, jeho organizace Čistá Plzeň, nemocnice a Point 14. Magistrátní odbor bezpečnosti a prevence kriminality kontaktoval lékárny, zdravotní střediska i nemocnice. Chtějí, aby zdravotníci a farmaceuti ještě víc šířili osvětu o odevzdávání nepoužitých léků do lékáren nebo sběrných dvorů. Všichni autoři kampaně společně věří, že se lidé začnou chovat odpovědně.

Spustit audio
autor: Směna ČRo Plzeň