Pohádky na 1. svátek vánoční

25. prosinec 2022
Pohádky na svátky

Bez pohádek se pravé Vánoce neobejdou. A čím je jich více, tím lépe. Proto ani Boží hod vánoční ve vysílání Českého rozhlasu Plzeň není o vyprávění plná kouzel nijak ochuzen.

Pohádka Jana Vladislava O oslu, dobyvateli světa nás poučí o tom, že když máte pod čepicí, tak se ve světě neztratíte, ani když jste chudí jak kostelní myš. V příběhu O dívce s modrýma očima se dozvíte, jak to dopadlo pyšnou kráskou, do které se zamilovalo samo slunce. A pak už jsou pro vás nachystané čtyři pohádky jednoho z největších vypravěčů moderních českých pohádek, spisovatele Václava Čtvrtka.

Ani na Boží hod nebude ve vysílání chybět loupežník Rumcajs a další z příběhů z lesa Řáholce. Tentokrát budou na jičínském zámku vařit černého kubu. Uslyšíte také vyprávění O princi z krátké pohádky. Když se totiž potká princ z krátké pohádky a princezna zase z dlouhé, je z toho zápletka, jakou ještě kouzelný svět neviděl.

Velká večerní pohádka bude o lakomém Jandejskovi, hodné Alžbětce a popleteném hejkalovi. Vybrali jsme ji z knížky Václava Čtvrtka Císařská vojna se sultánem, kterou autor napsal na motivy lidových písniček. A jak se poslední božíhodová pohádka jmenuje? Jak to smutně začalo, ale konce byly veselé.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.