Pondělní Noční linka: Den svatého Valentýna

14. únor 2022

Dnes slavíme svátek svatého Valentýna. Slavíte i vy tento svátek nebo je pro vás k vyznání lásky důležitý jiný den a způsob? Pokud ano, tak jaký? Posíláte přání? Máte připravený nějaký dárek pro svoji drahou polovičku? Je pro vás láska smyslem života? Našli jste životní lásku nebo ji stále hledáte? Kdo dává lásku vám?

Den svatého Valentýna (zkráceně také Valentýn) se slaví v anglosaských a dalších zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce, jako symbolu lásky. V poslední době se tento svátek šíří i v kontinentální Evropě, do určité míry z komerčních důvodů. Před 545. lety byla zaslána první známá valentinka na světě - Margery Brewsová ji adresovala svému snoubenci Johnu Pastonovi.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...