Poníci pomáhají klientům domova pro postižené v Horní Bříze. Dokážou vyvolat úsměv i slzy

Domov pro zdravotně postižené a seniory v Horní Bříze na severním Plzeňsku začal během léta kromě canisterapie využívat další novou službu, takzvanou ponyterapii. Jedná se o asistovanou terapii koněm nebo poníkem.

Ponyterapie pomáhá klientům zlepšovat komunikaci, jemnou motoriku, ale hlavně jim přítomnost zvířete přináší radost a potěšení.

Pacienti domova v Horní Bříze mohou díky ponyterapii učesat hřívu poníkům nebo se jen prostě přitulit a pomazlit. Jemnou motoriku si mohou senioři procvičit při připínání sponek na hřívu poníka a mohou se s poníkem i projít a přidržovat se za madla, která má na sobě.

Pacientům poníci zlepšují den

„Je to krásné, ona je hladká jako semiš,“ rozplývala se pacientka Věrka nad poníkem, který si jí lehl hlavou do dlaní. Poníci se s pacienty mazlí a rozdávají zvířecí objetí, která dokáží vykouzlit úsměv na tváři či vehnat slzy štěstí do očí.

„Jedná se o kontaktní terapii. Kůň je terapeut a my jsme jeho doprovodem,“ vysvětlila zakladatelka projektu Ponyterapie Milena Malinová. Cílem ponyterapie je zlepšit pacientům den. Díky terapeutickým koňům dostávají chuť do života. Ponyterapie v Horní Bříze bude probíhat zhruba dvakrát do měsíce. Při horším počasí budou poníci chodit ke klientům rovnou na pokoj.

autoři: Karolína Sedláková , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio