Pouhá zapomnětlivost nebo začínající stařecká demence? Poznat rozdíl je obtížné

6. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy senior.jpg

„Je nutné provést podrobnější neuropsychologické vyšetření a sledovat vývoj potíží v čase,“ říká MUDr. Zdeňka Roubalová z Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Zapomnětlivost podle lékařky Zdeňky Roubalové často souvisí s poruchou pozornosti nebo depresivitou. „Mírné zhoršení paměti, zapomínání na nedávné události, především obtížnější spontánní vybavení informací, se výrazně zlepšuje po nápovědě. Demence je získaná porucha kognitivních funkcí, která je natolik závažná, že narušuje běžné denní činnosti a způsobuje tak omezení soběstačnosti postiženého člověka,“ vysvětluje neuroložka.

Jak dále uvádí, stařecká demence zahrnuje více onemocnění s různou šancí léčení. Proto je třeba zjistit nejen to, jestli jde o začínající demenci, ale případně také o který typ se jedná. Na označení stařecká nelze vždy spoléhat. „Demence je převážně chorobou starší populace, postihuje zhruba 5 % lidí nad 65 let věku a přes 30 % ve věkové skupině 80 až 90 let. Nicméně může se vyskytnout i ve výrazně mladším věku, například 40 let,“ upozorňuje MUDr. Zdeňka Roubalová.

Co všechno může být příznakem stařecké demence? Je dědičná? Jak stařecké demenci předcházet? Poslechněte si záznam lékařské poradny.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová