Povidla klasicky, ale i tak, jak je neznáte. Vyzkoušejte povidlovou šlehačku
Na nejlepší povidla musíte mít zcela zralé, měkké a sladké švestky. Ne nadarmo čekali předkové se sklizní do prvních ranních mrazíků, které chuť zkoncentrovaly.
Povidly můžete plnit tradiční kynuté buchty, povidlové taštičky, připravit sladkokyselé švestkové čatní, které skvěle ladí k sýrům, uvařit švestkovou omáčku k uzenému masu, nachystat švestkový rozvar k přelití perníkové buchty.
Povidla doplňují mák, takže s makovou náplní nemůžete prohloupit. Dodají jí vláčnost a skvělou chuť. Hodí se do tradičních buchet i jako náplň do frgálů z Valašska.
A co takhle povidlová šlehačka? Báječná náplň do palačinek vznikne tak, když do našlehané šlehačky z jednoho kelímku přidáte vrchovatou polévkovou lžíci povidel a krátce prošleháte.
Související
-
Co s letošní úrodou hrušek? Zkuste hrušková povidla
Povidla můžete použít na valašský frgál nebo je prostě a jednoduše jíst lžičkou. Jak na hrušková povidla? To jsme prozradili v Apetýtu.
-
Výborná povidla z jablek. V zimě se budou hodit
Letos byla dobrá úroda jablek. Leckomu už ale začínají „moučnatět“ a to je vhodná doba na to, připravit z nich vynikající poctivá domácí povidla.
-
Ostružinová povidla
Babské rady vám každé pondělí přináší nepřeberné množství rad a receptů. Tentokrát vám nabídneme recept na ostružinová povidla.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.