Pranostiky jsou zábavnými rýmovačkami, pro naše předky byly ale životně důležité
Necháváte se ovlivňovat pranostikami? Nebo jsou pro vás spíše jen zpestřením, či vás nechávají zcela chladnými? A jak moc významné byly pranostiky pro naše předky?
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Jedná se v podstatě o předpověď týkající se konkrétních dnů, měsíců i celých období v roce. Vztahuje se k zemědělství, průběhu hospodářského roku a v neposlední řadě k počasí.
„My si dnes dopřáváme luxus toho, že si můžeme předpověď počasí kdykoliv prohlédnout nebo poslechnout prostřednictvím celé řady kanálů. Naši předci ale tuto možnost neměli a na pranostikách byli životně závislí. Monitorování přírody právě prostřednictvím pranostik jim poskytovalo mimo jiné varovné signály třeba ohledně sklizně,“ vysvětluje správkyně Selského dvora U Matoušů v Plzni-Bolevci Mirka Kubatová Pitrová.
Pranostiky se mohou lišit v souvislosti s jednotlivými kraji. Odrážejí rozdílnost regionů a jsou ovlivněny tím, čím se předci v dané oblasti živili – jestli to bylo pěstování obilí, vína nebo třeba chov dobytka.
A která pranostika je aktuální s blížícím se svátkem Kateřiny, jenž připadá na 25. listopadu? „Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.“
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.