Přes 50 let v chebském muzeu. Iva Votroubková a její cesta za uchováním historie

25. listopad 2024

Iva Votroubková, etnografka a kurátorka sbírkových fondů, patří k neodmyslitelným postavám chebského muzea. Po více než padesáti letech v muzejnictví se podělila o své zkušenosti a pohled na vývoj instituce. Co všechno se změnilo a co považuje za své největší úspěchy?

Téměř celý profesní život strávila v chebském muzeu, kde se vypracovala na kurátorku sbírkových fondů. Začínala jako dokumentátorka a metodik pro kronikářskou činnost, později převzala správu sbírek zahrnujících nábytek, keramiku, sklo či hospodářské nářadí. Největší změnu přinesl rok 2008, kdy muzeum získalo srbský hrázděný statek v Milíkově a vytvořilo samostatnou sbírku.

Čtěte také

Podílela se na správě různorodých sbírek, včetně archeologických nálezů, obrazů, plastik, hraček a dalších historických předmětů. Zajišťovala pečlivou evidenci, správné uložení a ochranu exponátů, přičemž musela obzvlášť citlivě přistupovat k předmětům, které do muzea přicházely jako dary, odúmrtí nebo z pozůstalostí.

„Je to práce, která má odezvu. Lidé se vrací, pokud se jim líbí, a to je pro mě velká odměna,“ říká Votroubková. I když se muzejnictví díky digitalizaci změnilo, stále věří, že muzeum zůstane důležitou součástí kulturního života regionu.

Za jeden z největších úspěchů chebského muzea považuje výstavy zaměřené na české grafiky a filmový plakát, ale i stálou expozici kamenných národopisných kamen Williho Russe.

autoři: Radim Jehlík , max
Spustit audio