Příběh písně Tipperary
V historii populární hudby najdeme mnoho písní, které za války posilovaly morálku mužstva. Jsou to většinou pochody, jako například My Bonnie Is Over The Ocean nebo Colonel Bogey. Píseň, kterou vám v tomto pořadu představíme, však vznikla na základě sázky.
Vsadil se, že za 24 hodin napíše píseň, a vyhrál. Píseň se stala hitem 1. světové války. Jmenuje se Tipperary, což je název irského městečka, ve kterém podle této písně čeká jistá Molly na svého chlapce jménem Paddy.
V dopise, který jí píše z Londýna, se ale Paddy vymlouvá, že se zatím nevrátí, protože do Tipperary je to moc daleko, v Londýně se mu totiž moc líbilo. Mary mu ale rázně odpověděla, že o ni má zájem někdo jiný, a že když Paddy nepřijede, provdá se za něj.
Dlouhá je cesta do Tipperary, dlouhá cesta k překonání. Dlouhá je cesta k malé Mary, nejsladší dívce, kterou znám. Sbohem, Piccadilly, sbohem, Leicester Square. Dlouhá cesta je do Tipperary, ale mé srdce je opravdu tam zpívá se v refrénu této písně. Jejím autorem je anglický bavič John Judge, napsal ji v roce 1912.
Nám tenhle hit zahrají Taxmeni, český text napsal Jaroslav Čvančara, refrén však ponechal v originálu. A jen tak na závěr, z Londýna do Tipperary je to téměř 700 kilometrů. Dlouhá cesta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.