Přírodní afrodiziakum i stimulant krevního oběhu aneb co dokáže obyčejný pepř
Pepř neboli černé koření je doma v Indii a považuje se za jedno z nejpoužívanějších koření světa. Jeho bobulky se sbírají v různých stupních zralosti – od zelené po červenou barvu.
Kromě toho, že pepř dokáže dát říz polévkám, omáčkám, nakládanému masu či grilované zelenině, je považován za podporovatele energie a bystří mysl. Je označován jako přírodní afrodiziakum, inhalace horké páry z vody, do které jste přidali pár kuliček pepře, má silný protiúzkostný účinek.
Stimuluje krevní oběh a tím pádem jsou naše orgány lépe vyživeny kyslíkem. Obsahuje složky, které působí protizánětlivě a antioxidačně. Pepř dokáže pozastavit i šediny ve vlasech.
Kvalitu pepře si můžete vyzkoušet tímto pokusem: kuličky pepře nasypte do sklenice s vodou. Po pár minutách by se měly potopit ke dnu, protože jsou plné, těžké, to znamená kvalitní.
Související
-
Kajenský pepř je velkým pomocníkem při hubnutí a prospívá srdci
Co kdybychom z kuchyňské zásuvky vytáhli jedno z nejběžnějších koření a použili ho na obnovení střevní stěny, zlepšení trávení i zničení rakovinných buněk? Není to nemožné.
-
Tajemství koření. Které je dnes nejvzácnější a které prospívá i našemu zdraví?
V seriálu Tajemství koření probereme jeden voňavý druh za druhým. Odkud se vzal třeba pepř? Víte, že se s ním v minulosti i platilo?
-
Pepř je král koření. Na světě ho existují dva tisíce druhů
Jaké koření nesmí nikdy chybět na našem stole? Pochopitelně je to pepř. Stejně jako v minulosti má i dnes nezastupitelné místo v kuchyních celého světa. Určitě se n...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.