Přírodní památka Šelmberk je ukryta v Českém lese

12. květen 2024 16:45

Český les skrývá mnoho krásných a ještě ne úplně probádaných míst. Jedním z nich je přírodní památka Šelmberk, která se nachází nedaleko osady Ostrůvek.

Na místě najdete skalní výchozy rozvadovského žulového masivu s populací takzvaného submediteránního mechu. Jde tedy o mechorost, který se přirozeně vyskytuje na rozhraní subtropického a mírného pásma. Skalky vytváří v lese krásnou podívanou a v zimě, když mrzne, se z převisů třpytí i více jak metr dlouhé rampouchy.

Šelmberku se říká také Starý zámek. Více uvedl průvodce Českým lesem Antonín Hříbal. "Jsou zde různé skalní útvary, dokonce i pěkný přírodní viklan. Záhadou jsou také pozůstatky středověkého hrádku. Šlo zřejmě o malý strážný hrad. V poslední době sem už občas přijdou turisté, aby obdivovali ještě panenskou přírodu i zajímavé skalní vyhlídky," řekl Antonín Hříbal.

Místo je přístupné pouze pěšky z osady Ostrůvek, po zeleně značené turistické cestě z Lesné na Tachovsku.

autor: Martina Sihelská | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.