Přispějte do sbírky vzpomínek na Hurvínka a jeho působení v Plzni

22. květen 2024 23:10

Hurvínek v květnu 2026 oslaví 100 let od svého prvního vystoupení na jevišti. Západočeské muzeum se v této souvislosti obrací na veřejnost s prosbou o informace a předměty týkající se oblíbené postavičky.

V plzeňském Muzeu loutek

Za 2 roky plánuje Západočeské muzeum v Plzni oslavit Hurvínkovy 100. narozeniny velkou výstavou, která nejznámější českou loutku představí z různých úhlů pohledu. Součástí by měly být zajímavosti z oblasti loutkářství, rozhlasu a filmu, které nějak souvisí s Hurvínkem. Pokud do výstavy můžete a chcete přispět, obraťte se na Mgr. Veroniku Plachou, kurátorku Muzea loutek, které je pobočkou Západočeského muzea.

„Uvítáme vzpomínky pamětníků, fotografie, gramofonové desky, vlastně cokoli, na čem se Hurvínek a Spejbl nacházejí, nebo se k nim nějak vztahuje. Čím starší předměty to budou, tím lépe,“ říká kurátorka, „např. loni jsme od paní z Prahy získali malé postavičky Spejbla a Hurvínka z 30. let. Za to jsme velice rádi, takové dary jsou vzácné.“

Hurvínek vznikl jako překvapení pro Josefa Skupu

Hurvínek poprvé vystoupil 2. května 1926 v zábavném přídavku večerního představení Rudolfa Nešvary Počestný dům v Řemeslnické besedě v Plzni. „Z vlastní iniciativy Hurvínka vymyslel a vyřezal řezbář Gustav Nosek. Přinesl ho jako překvapení Josefu Skupovi. Tomu se loutka líbila, rozhodl se ponechat si ji a roztomilého klučinu přiřadil ke Spejblovi. Tak se zrodila nesmrtelná dvojice, která získala světový věhlas,“ připomíná Hurvínkovu historii Veronika Plachá.

Taťulda Spejbl se synem Hurvínkem se stali hlavními protagonisty Loutkového divadla feriálních osad a potom Skupovy zájezdové scény. Nakonec zakotvili v pražském Divadle Spejbla a Hurvínka, kde společně s rodinnými přáteli Máničkou, paní Kateřinou a psem Žerykem účinkují dodnes.

Máte zájem zapojit se do sbírky vzpomínek a předmětů ve vztahu k Hurvínkovi? Kontaktujte kurátorku Mgr. Veroniku Plachou:

tel. 777 366 392

e-mail vplacha @zcm.cz

Západočeské muzeum v Plzni - Muzeum loutek v Plzni

nám. Republiky 23

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.