Pro ukrajinské studenty a učně v Sušici je čeština pořád největším problémem

27. září 2022 15:10, aktualizováno

Střední odborná škola v Sušici rozšířila výuku českého jazyka. V září tam totiž nastoupilo 11 nových studentů z Ukrajiny a bez znalosti jazyka by to k závěrečným zkouškám nebo maturitě dotáhli asi jen stěží.

Pro své ukrajinské studenty zajišťuje nově výuku českého jazyka několikrát do týdne Střední odborná škola a odborné učiliště v Sušici. Aby se studenti zvládli vyučit nějakému řemeslu nebo odmaturovat, potřebují především rozumět svým učitelům.

Výuka češtiny na Střední odborné škole v Sušici

Výuka českého jazyka je pro nově příchozí studenty stále největším oříškem. Díky kurzům, kde se mluví převážně česky, se studenti posouvají a někteří dokáží už česky komunikovat. Co jim však stále dělá problém, je psaní. „Je to snadnější v tom, že to je slovanský jazyk a mnohá slovíčka jsou podobná,“ sdělil vedoucí kurzu Václav Diviš.

Na učilišti se v odborných předmětech setkávají studenti s mnoha termíny, kterým nerozumí. Na odbornou školu chodí celkem 15 studentů z Ukrajiny z toho 11 jich nastoupilo v září. „Jediný problém, který tam vidíme, je jazyková výuka. Každý týden jim zajišťujeme 3 hodiny výuky češtiny,“ zmínil ředitel školy Jaromír Kolář. Všichni tak dostanou možnost se zlepšit v českém jazyce.

Ukrajinští studenti jsou prakticky ve všech oborech. Kromě učebních oborů jako je kuchař, kadeřník, automechanik navštěvují studenti z Ukrajiny také maturitní obory – cestovní ruch, sociální činnost a elektrotechnika.

autoři: Jitka Englová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio