Prokletí, nešťastné události i pobyt sériového vraha. Statek Pohádka dodnes budí smíšené pocity

27. červenec 2022 09:45, aktualizováno

Statek Pohádka, původně Christlhof, který najdeme u obce Bradné nedaleko Čachrova v okrese Klatovy, „proslul“ zejména v nedávné minulosti, a to v souvislosti s českým sériovým vrahem Ivanem Roubalem, který si objekt v 90. letech 20. století pronajal. Dokonce tady měl údajně zavraždit dvě ze svých oběti a následně pohodit jejich těla vepřům, které zde choval.

Ivan Roubal v roce 2010

Spáchání těchto dvou vražd, ačkoliv se k němu měl přiznat svému synovi, Roubal popřel a vraždy mu tak nikdy nebyly prokázány. O dalších vraždách a trestné činnosti se to však už říci nedá, a tak byl Ivan Roubal odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody.

„Byl to jeden z našich nejznámějších sériových vrahů. Narodil se v roce 1951 a vystudoval zemědělskou školu. Později si vyzkoušel několik profesí, živil se například jako strojvůdce, průvodčí, topič nebo zootechnik. Oženil se a měl dokonce syna, který ale bohužel v roce 2012 zahynul při autonehodě,“ začala s přehledem životopisu Ivana Roubala pracovnice Muzea Šumavy na pobočce v Dobré Vodě a autorka nejrůznějších publikací Veronika Malenovská Rubínková.

„V 80. letech navštěvoval církev Svědků Jehovových, ale ještě před revolucí je opustil a dal se na mystiku. Říká se, že se zajímal o okultismus, ale ani to mu dlouho nevydrželo a nakonec se přiklonil ke katolickému vyznání. Katolické zásady zřejmě pojal po svém a neštítil se tedy ani krást a vraždit, za což byl odsouzen na doživotí. Do konce svého života tvrdil, že je obětí režimu a žádný zločin nikdy nespáchal. Zemřel v roce 2015 po dlouhé nemoci ve věku 64 let ve věznici v Karviné,“ uvedla muzejnice.

Ledový pohled, z něhož šel strach

„Když jsem se o stavení Pohádka začala zajímat, dost často jsem se potloukala tady po okolí, a tak se mi podařilo potkat mnoho pamětníků, kteří mi o Ivanu Roubalovi vyprávěli. Všichni se shodli v tom, že to byl nepřístupný a uzavřený člověk s ledovým pohledem, ze kterého šel strach,“ dodala.

Stavení má dva názvy. Původní Christlhof vznikl s jeho prvním majitelem Christlem, který sem přišel z Hojsovy Stráže v 16. století. Později získala statek rodina Pangerlových, která zde žila až do konce 2. světové války, kdy došlo k odsunu německého obyvatelstva. V 50. letech byla plošně přejmenovávána místa s německými názvy, a tak dostalo stavení jméno Pohádka, dle svého romanticky působícího umístění v lukách mezi lesy. Od 50. let 20. století vlastnila statek různá družstva, která jej pronajímala. V 80. letech si statek pronajaly tři rodiny a v 90. letech si jej pronajal právě Ivan Roubal.

Kletba čarodějnice

Statek Pohádka, ačkoliv se skutečně nachází ve velmi pěkné lokalitě, je některými lidmi považován za tajemné a dokonce temné místo, ke kterému se váže také mnoho legend. Jednou z nich je i ta o čarodějnici, jež měla místo proklít: „Na Christlhofu měla žít stará čarodějnice. Měla zde provozovat černou magii a tajemné rituály, kterými škodila lidem v okolí. Po požáru nedalekého Strážova v roce 1828 došla tehdejším obyvatelům trpělivost. Stařenu údajně vytáhli ven před dům a po krátkém soudu ji tu ukamenovali. Když babice umírala, obejmula břízu, která tady u Pohádky rostla, a celé tohle místo proklela. Říká se, že v ten okamžik bříza vpila její krev a od těch dob měla rudě zbarvené dřevo,“ převyprávěla pověst Veronika Malenovská Rubínková.

Nejen to, co za sled nešťastných událostí se přihodilo rodinám, které Pohádku vlastnily, si poslechněte v přiložených reportážích.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.