Promítači v ohrožení. V budoucnosti třeba stovky sálů může obsluhovat pouze jeden
Tradiční promítač prošel výraznými změnami. Zatímco dříve byl nezbytný pro obsluhu filmového projektoru a manuální spuštění každého filmu, dnes jeho práce v multiplexech spočívá spíše v kontrole a správném nastavení digitálních systémů.
Promítač si musí každý film pustit sám pro sebe v prázdném sále. Nejde jen o přehrání filmu – musí zkontrolovat správné zařazení reklam, upoutávek a trailerů, rozsvěcování a zhasínání světel v sále nebo správné nastavení zvuku.
Promítač také zajišťuje, že je vše naprogramováno v souladu s plánem – od řazení reklam po uzavření sálu či zvyšování hlasitosti během důležitých momentů filmu. Tato kontrola je nezbytná, protože i drobná chyba by mohla negativně ovlivnit divácký zážitek. Přestože technologie výrazně zjednodušily jeho práci, stále je zapotřebí lidský dohled nad celkovým chodem projekcí.
Promítači však mají obavy o svou budoucnost. Digitální technologie postupují tak rychle, že brzy bude stačit jediný promítač pro obsluhu všech kinosálů v celé republice. Přestože se profese mění, strach z automatizace je reálný, a to i v tak tradičním oboru, jako je promítání filmů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.