První robotická operace v Plzni proběhne na konci dubna

25. únor 2020 10:35

Vžít se do kůže lékaře a vyzkoušet si, jaké je to operovat pomocí robota, mohou dnes lidé v Plzni. Fakultní nemocnice Plzeň v Obchodním centru Olympia v Černicích představuje nejmodernější přístroje, které se v robotické chirurgii využívají.

Celý systém má tři části. Jedna je pro pacienta – lůžko a nad ním čtyři robotická ramena, z nichž jedno má na konci kameru. Druhá část celého systému je konzole operatéra. Ten sedí na židli a dívá se dvěma otvory do zařízení, kam se přenáší 3D obraz ve vysoké HD kvalitě. Lékař drží v každé ruce joystick a ovládá nástroje. Toto všechno si mohou děti i dospělí na vlastní kůži vyzkoušet a osahat dnes do 18 a ve středu od 10 do 16 hodin.

Čtěte také

Nové centrum bude sídlit v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech na chirurgickém oddělení. Plzeňská fakultní nemocnice je jednou z posledních velkých nemocnic v Česku, kde se začne pomocí robotů operovat. Jak potvrdil ředitel nemocnice Václav Šimánek důvodem je to, že dříve byla úhrada těchto výkonů ztrátová a spektrum operací nebylo tak velké. To se ale změnilo. Zdravotní pojišťovny už mají na jednotlivé operace kódy a také přibyly diagnózy, které se dají pomocí robotických operací řešit. A proto se na jaře začne i v Plzni operovat pomocí robotů. První operace bude realizována na konci dubna.

Robot za 50 milionů zahálet nebude

Dříve se pomocí robotů operovaly hlavně urologické problémy s prostatou, nyní už se přidali i gynekologické a chirurgické diagnózy. Na konci roku nemocnice zakoupila za 50 milionů korun nejmodernější robotický přístroj a teď už se vybraní specialisté školí, aby získali certifikát a mohli s robotickými operacemi začít. Jsou to vždy dva lékaři z každého oboru a pracoviště a střídavě by měli operovat pět dní v týdnu, aby robot nezahálel.

autoři: Martina Klímová , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň